Cumartesi, Mart 2, 2024
SAP

SAP Enable Now

    Yazılım projelerinde kullanıcı dokümantasyonu çok değerli bir aşamadır. Proje tamamlanıp, kullanıcılar tamamlanan yazılımla baş başa kaldıklarında, bu dokümanlara göz atıp, herhangi bir yardıma ihtiyaç olmadan, yazılımı doğru ve uygun şekilde kullanması için değerli bir kaynaktır.

   SAP projelerinde de, her modül  ya da süreç için genelde kullanıcı dokümantasyonu oluşturulur. Bu dokümanları için ekran görüntüsü yakalayıcılar bilgisayarlara yüklenir, doldurulan alanlar renkli oklarla ve yorumlarla işaret edilir  ve kullanıcı için gerekli tüm önemli noktalar tek tek açıklanmaya çalışılır. Tabii ki bu kadar detaylı açıklama  yapılırken ve ekran görüntülerine bu eklemeleri yaparken çok uzun zamanlar harcanır. Aslında sadece proje aşamasında değil, kurumsal hafıza oluşturmak ve personel değişimlerinden kaynaklı sorunları minimuuma indirebilmek adına katma değerli ve faydalı bir ürün olduğunu düşünüyorum.

   Anlaşılan SAP de ekosistemdeki bu açığıgörmüş ve Enable Now ( eski adıyla Work Performance Builder (WPB) )adında bir ürün çıkartmış. Bu üründe neler yapılabiliyor, hızlıca paylaşmak istiyorum.

  • Eğitim Videosu Oluşturma: SAP ya da NonSAP herhangi bir ortamda yaptıklarınızın videosu kaydedip, direkt olarak eğitim videosu oluşturabilirsiniz.
  • Eğitim Dokümanı Oluşturma: Uygulama içinde video çekerken, aynı anda PDF ya da Word olarak eğitim dokümanı oluşturabilirsiniz. Buradaki önemli özelliklerden bir tanesi, doldurulan alanlar ve basılan düğmeler, otomatik olarak highlight edilyor ve  açıklama baloncukları otomatik ekleniyor.  Ek olarak bu dokümanı farklı dillerde de oluşturabiliyorsunuz.
  • Eğitim Sonu Testi Yapma: Kullanıcılara eğitim verdiniz, herşeyi anlattınız. Kullanıcıların bilgisini ölçmek için genelde örnek yapılır. WPB’de ise,  çektiğiniz video üzerinden test yapabilir, test geçiş için minimum değer belirleyebilirsiniz.
  • Navigatör :Direkt olarak uygulama içinden, uygulama ile ilgili dokümantasyona ulaşmanızı sağlayan WPB, belki de benzer uygulamalardan en fazla burada ayrışıyor. Çünkü, kullanıcıların aklına süreçle ve ekranlarla ilgili bir soru  geldiği anda direkt ilgili dokümana ulaşmak, kullanıcılar için oldukça kullanışlı.

Ürünün demosunu izlemek için tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen − 4 =