Cuma, Haziran 14, 2024
eWM

SAP eWM Genel Değerlendirmesi

Eski bir SAP MM-WM danışmanı olarak SAP WM modülü hakkında konuşmam gerekirse, depo içindeki temel süreçleri SAP WM ile çözebilirken, bir WMS yazılımının sahip olması gereken tüm özellikleri düşündüğünüzde SAP WM firmaların ihtiyaçlarını karşılamakta oldukça yetersiz kalıyordu. Yard Management, Task management gibi konularda SAP WM size bir çözüm sunmuyordu. Aşağıda eWM ile WM için detaylı bir kıyaslama tablosu mevcut.

SAP de zaten SAP WM’i geliştirmek yerine, yeni bir yazılım yazma stratejisi ile SAP eWM ürününü sundu. Öncelikle eWM ya bir standalone ürün ya da SAP R3’e add on olarak eklenebiliyordu ki kimse ERP’ye add-on olarak kurulmasını önermiyordu, böyle bir kullanım örneğini de ben şahsen duymadım. Son Hana sürümleri ile tekrar Embedded halde eWM kullanımı teknik olarak mümkün. Tabi ki bu durumun avantaj ve dezavantajları var:

• Bence en büyük avantajı, ERP ve eWM kodlamasında her iki taraf da diğerinin kodlarını kullanabiliyor. Örneğin eWM için hazırlanan bir fonksiyonu, ERP içinden de çağırabilmek oldukça avantajlı. Bu özellikğe ek olarak, ERP ve eWM verilerini harmanlayarak hibrit raporlar oluşturabilirsiniz ya da eWM ekranlarına ERP verisini kontrol edip sisteme hata vermesini sağlayabilirsiniz. Bu çok büyük bir avantaj olarak görünmese de, projelerdeki kodlama süresini oldukça kısaltmakta, gereksiz entegrasyonlar yazılmasının önüne geçmekte.

• Dezavantaj olarak da, standalone olarak tasarlanan bu ürünün embedded versiyonda bazı özellikleri hazır değil ya da uyumlu değil, yine eWM farklı bir sistemmiş gibi davranıp kayıtları gönderiyor. Bazen bu kayıtlarda takılmalar ya da aktarım sorunları yaşanabiliyor.Ayrıca Embedded versiyonda sizing doğru yapılmazsa, application anlamında darboğaz yaşanabilir, çünkü tüm yük tek bir makinede birleşiyor.

Bu yazıda teknik ve temel detayları aktarmak istedim, Türkiye’deki uygulamalar ve danışmanlık konusundaki deneyimlerimi başka bir yazı ile aktarmak istiyorum.

Konuyla ilgili diğer yazılar için:

eWM Projeleri ve WMS seçimi

SAP eWM Detaylı Değerlendirme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen + 8 =