Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Bilgi Teknolojileri

Bilgi Teknolojileri ve Gelecek

Son yıllarda her yerde benzer konular konuşuluyor.

  • Iot – Nesnelerin İnterneti
  • Big Data – Büyük Veri
  • Artifical Intelligence – Yapay Zeka
  • Endüstri 4.0

Bu kavramlar hakkında herkesin temel bilgisi var, bu konularda açıklama yapmak açıkçası pek ilgi çekici olmayabilir. Ben bu yazımda bu konuların hayatımıza olan etkilerini anlatmak istedim.

Öncelikle teknoloji hayatımızı kolaylaştırmak için var. Yani üstte bahsi geçen kavramlar, insan hayatını kolaylaştırmak adına geliştirilen kavramlar. Örneğin, yapay zeka ile hazırlanan bir ChatBot, bir e-ticaret sitesinden verdiğiniz sipariş hakkında soru sormanız gerektiği anda sizi sıra beklemekten kurtarabilir ve size zaman kazandırabilir. Aynı zamanda firmaların daha az insan kaynağıyla daha iyi hizmet vermesini sağlayarak firma adına verimlilik yaratabilir.

Çoğu kaynakta ise, teknolojinin olumsuz sayılabilecek etkileri konuşulmakta. Buna en güncel örnek, bazı mesleklerin ( şoförlük, vasıfsız işçilik vb) zamanla ortadan kaybolacağı konusudur. Bu konudaki en güncel örnek olarak insansız tesla otomobillerin şoförlük mesleğini tehdit etmesi gösterilmektedir. Teknoloji doğal olarak kompleks düşünme ve karar verme kabiliyeti gerektirmeyen süreçlerde insanın yerini alabilir. Diğer taraftan, bu teknolojileri tasarlayacak, üretecek ve yönetecek iş gücü ihtiyacı da doğuracaktır. Yirmi  yıl geriye gidecek olursanız, çalıştığınız şirketin Bilgi Teknolojileri departmanındaki çalışan sayısı ile mevcut çalışan sayısı aynı değildir, ve sürekli de artış göstermektedir. Tabii ki söz konusu Bilgi Teknolojileri çalışanının üreteceği bir yazılım da, firmada herhangi bir departmanda çalışan kişi sayısında azalmaya sebebiyet verebilir.

Dünya, çok hızlı bir şekilde evriliyor. Teknoloji insan hayatını kolaylaştırmak adına bu evrimin ortasında yer alıyor, ama kimse bu sürecin ne kadar hayatımızı değiştirebileceğini bilemiyor, çünkü bu sadece hayal gücümüzle sınırlı durumda. Tek yapmanız gereken, elinizdeki yeni teknolojilere adapte olarak, onları en doğru şekilde kullanmak ve çalıştığınız şirkete ve günlük hayatımıza değer katmak.

RPA ile ilgili yazıyı okumak isterseniz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen − one =