Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Bilgi Teknolojileri

BT Projelerinde Tedarikçi Seçimi

Firma olarak bir ihtiyacınızı analiz ettiniz, yeni bir BT projesi yapılmasına karar verdiniz.Projeyi yapmaya karar verdikten sonra alternatif iş ortakları ofisinizi ziyaret etti ve basit demolar sundu, gelen teklifler de birbirlerine çok yakın, şimdi sıra bu tedarikçiler arasından size en uygununu seçmekte. Tedarikçi seçerken dikkat edilmesi gereken bazı hususlardan bahsetmek gerekirse:

Sektör Tecrübesi: Bulunduğunuz sektörde tecrübeli firma ile çalışmak her zaman büyük bir avantaj. Sizden önceki müşteriler de sizin taleplerinize paralel isteklerde bulunmuş ve bunların çözüme ulaşmış olması muhtemeldir. Firmanızın tam karar veremediği süreçlerin de, iş ortağınız sektörde edindikleri tecrübelerle ihtiyacınıza uygun şekilde tasarlanmasını sağlayayabilir. Tedarikçilerinizin referanslarını bu gözle değerlendirmekte her zaman fayda olduğunu düşünüyorum.

Firma Büyüklüğü: Daha önceleri butik firma ile çalışmanın daha avantajlı olduğunu düşünürdüm. Gerçekten de butik firmalar daha kaliteli işler çıkartabiliyor kısa vadede. Fakat bu firmaların kapanma, ya da herhangi bir sebepten personel kaybı olduğunda, ayrılan çalışanın yerine hemen birini bulamama riski çok yüksek. Bu sebeple büyük firmalar, proje ekibinden biri ayrılsa bile hemen ikame bir çalışan getirerek işlerin aksamasını engelleyebilir.

Tek Tedarikçi seçimi: Projenizde mümkünse tüm işleri tek bir tedarikçiye atamak, gri alanlarda oluşabilecek her türlü sorunun tek firma ile çözülmesine olanak sağlayacaktır. Aksi halde, projedeki bir aksaklıkta tedarikçiler arasında kalabilirsiniz, her iki taraf da sorunun kendilerinden kaynaklı olmadığını anlatmaya çalışırken projeniz olumsuz etkilenebilir. Örnek olarak, eğer ERP Projesinde bir firma ile çalışıyorsanız, E-fatura/irsaliye ya da BO süreçlerinde de aynı firmayla çalışmak size avantaj sağlayacaktır.

Referans Ziyareti: Mutlaka firmanın önceki projelerinden en az birini ziyaret edin, alınan hizmetin kalitesini ve proje ekibini sorgulayın. Bazen referans ziyaretine götürülen firmadaki tüm proje ekibi şirketten ayrılmış olabiliyor, bu tarz kötü bir sürpriz projeyi olumsuz etkileyebilir.

İletişim: Tedarikçinizin bu süreçteki iletişimi, proje boyuncaki iletişimi hakkında bir fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır. Eğer herhangi bir iletişim problemi yaşadıysanız, tedarikçiyi değerlendirirken bir kez daha düşünmenizi öneririm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven + 9 =