Cumartesi, Nisan 13, 2024
Bilgi TeknolojileriE-Ticaret

E-Ticaret

2005 yıllarında yönetim bilişim sistemleri dersinde hocamız bize, dünyadaki ticartteki e-ticaret oranının az olduğunu ama her geçen yıl bu oranın artacağını belirtmişti. Ülkemizde de o dönemlerde emeklemeye başlayan e-ticaret, son yıllarda artan yatırımlar ve değişen tüketici alışkanlıkları ile birlikte, firma cirolarındaki oranlarını iyice arttırdı. Özellikle pandemi dolayısıyla mağazaların kapalı ya da riskli olmasından dolayı, e-ticaret en şaşalı günlerini yaşadı ve hatta kargocular, operasyonun artmasından dolayı e-ticaret sitelerine kota uygulamaya başladılar. Kargocuların bu tutumları da, e-ticaret firmalarını yeni arayışlara itti. Yerel kargo firmaları ve motosikletli teslimatlar sektöre hareketlilik ve esneklik getirdi. Ama hala en büyük e-ticaret sorunu lojistik problemleri. Sosyal medyada sürekli evde olmasına rağmen evde olmadığı iddia edilip teslim edilemeyen ürün şikayetleri hemen hemen her gün karşımıza çıkıyor.

   E-ticarette lojistik problemlerinden farklı olarak, en büyük konulardan biri de fiyatlandırma konusu. Bazı firmalar, e-ticarette daha az gider olduğunu düşünerek ( mağaza kirası ve personel gibi), e-ticarette ürünleri daha uygun fiyatlara satmaktadır. Kulağa ilk başta ilginç gelse de, bu stratejiyi uygulayan büyük firmalar da olması düşündürücü. Çünkü mağazaya gelen kişi, ürünü web’de aratınca, aynı ürün aynı firmada e-ticarette daha ucuz olduğunu görünce ister istemez ürünü almaktan vazgeçer istisnai durumlar haricinde. Benzer durumlar, webe özel yapılan kampanyalar da yaşanmaktadır. Omnichannel mantığının bazı firmalar tarafından pek de özümsenmediğini bu şekilde anlayabiliriz.

  Değişen alışkanlıklar, gelişen teknoloji ve mevcut şartlardan dolayı, e-ticaret ciro oranı sürekli artacak, tabii ki mevcut sorunların çözümlenmesi ve stratejilerin de buna göre belirlenmesi şirketler için oldukça kritik. Amerika’da sayıları sürekli artan boş alışveriş merkezleri, amazon, alibaba gibi e-ticaret devleri perakendenin geleceği hakkında bizlere bazı ipuçları veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + two =