Perşembe, Mayıs 30, 2024
Bilgi TeknolojileriRPA

RPA Örnekleri

Bir önceki yazımda RPA ( robotic process automation ) hakkında genel bir bilgilendirme yapmıştım. Bu yazımda ise RPA için örnek süreçler anlatıp, oluşturduğu etkilere dikkat çekmek istiyorum. Unutulmamalıdır ki ihtiyaç ve iş akışlarına göre RPA için sonsuz senaryo oluşturulabilir.

Tedarikçi Fatura girişi: Tedarikçilerden gelen faturalarınız e-fatura/ e-arşiv xml dosyaları okunarak erp sistemine sanki bir operatör tarafından giriliyor gibi robotla kaydedilebilir. Tabii ki tüm faturalar başarılı girilmeyebilir ya da farklı entegratörlerden farklı desende dosya gelebilir: Yine de RPA sayesinde faturaların bir kısmının otomatik kaydedilmesi bile verimlilik yaratacaktır.

Rakip Fiyat analizi: Robotlar istenilen saatlerde rakiplerin e-ticaret sitesine ya da fiyat karşılaştırma sitelerine bağlanıp, güncel fiyatları sizdeki fiyatlarla kıyaslayabilir. Bir ofis çalışanı için zaman alıcı bu işlemi, ofise geldiğinizde mail kutunuzda hazır olarak bulmak, size katma değerli iş yapabilmek için zaman kazandıracaktır.

Teklif verme: Özellikle B2B çalışanları, günde onlarca farklı müşteriden gelen teklif taleplerine teklif dönmek için çok fazla zaman harcamaktadır. Bir robot ile, gelen teklif talepleri okunup, teklif istenen ürünler için otomatik olarak teklif gönderebilirsiniz.

Excel ile otomatik malzeme/ satıcı vs oluşturma : Oluşturulan dosya deseni ile, dosyadaki belirli alanlar, erp ya da ilgili herhangi bir sistemdeki alanlarla eşleştirilerek ilgili kayıtlar oluşturulabilir ve yapılabilecek insan hatalarını minimuma indirilebilir.

Bu uygulamalar benim verimlilik yarattığını gördüğüm rpa uygulamalarıdır. Şirkete, süreçlere ve ihtiyaca göre farklı bir çok senaryo kurulabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen + nine =