Perşembe, Mayıs 30, 2024
Bilgi TeknolojileriE-Ticaret

E-Ticaret Altyapıları

Artan kurlarla birlikte, özellikle yabancı para birimi ile ücretlendirilen yazılımlar oldukça maliyetli hale geldi. Son yıllarda implementasyonu artan ve bence hala ülkemizdeki çoğu firmaya yüzde yüz uyumlu olmayan SAP Hybris çözümü örnek vermek gerekirse çok yüksek maliyet getiriyor firmlara. Firmalara kendi e-ticaret altyapılarını kurmak istediklerinde, belirli seçenekleri değerlendirmek durumunda kalıyorlar;

  • Kendi Platformunu Oluşturmak: Bu tarz yaklaşım son zamanlarda ne kadar azalsa da, hala bu tarz çözümlere sahip olan firmalar olabiliyor. Kendi iç kaynakları ile e-ticaret sitesi yapan firmalar, genellikle entegrasyonlarda ve artan işlem hacimlerini yönetmekte zorluk çekiyorlar. Tabii ki projede yer alan kaynakların kurumdan ayrılması da önemli derecede kurumsal hafızayı firmadan ayırıyor.
  • Hazır Ürün Lisansı Almak: SAP C4C( Hybris) gibi lisanslı bir altyapı alarak, bunun üzerine e-ticaret sitesi uygulanabilir. Yukarıda bahsedilen toplam sahip olma maliyeti yüksekliği ve yatırım getirisi dikkatlice değerlendirilmelidir. Bu tarz hazır ürünlerin mevcut yapılarla entegrasyonu tabii ki diğer ürünlerden daha iyi  ve oturmuş olabiliyor.
  • Hazır Platform Kiralamak: Akinon, Inveon, E-Mos gibi yaygın platformlar kiralanabilir ve sitenizi bu firmaların altyapısıyla oluşturabilirsiniz. Sizin dışınızda bir çok firma bu tarz platform kullandığı için, ERP ve Pazar yeri entegrasyonları genelde oturmuştur.Burada en büyük olası sorun, ürününü kullandığınız firmaya bağlı kalırsınız, yani tedarikçi alternatifiniz pek olmaz.
  • Pazaryerleri: Aslında yukarıdakilerle birlikte de uygulanabilir de olsa, direkt olarak pazaryerinden de satış yapmayı tercih edebilir firmalar. Burada yazılım maliyeti entegrasyonla ibaret olsa da, pazaryeri komisyonları iyi analiz edilmelidir.

Özetle, e-ticaret yapacak firmalar için yazılım anlamında farklı alternatifler var, bunları iyi değerlendirip, şirketin satış ve büyüme hedeflerini dikkate alarak, şirkete en uygun olanını seçmek oldukça önemli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − fifteen =