Cumartesi, Temmuz 13, 2024
HANASAP

S/4 HANA Kullanıcı Lisans Tipleri

Daha önce bir yazıyla SAP S/4 Hana on premise için nasıl bir lisanslama yapıldığı hakkında genel bilgi vermiştim. Bu yazımda ise, kullanıcı tiplerin ne anlama geldiği ve bu lisansların örnek olarak kimlere verilmesi gerektiği ile ilgili genel bilgiler vermek istiyorum.

  • S/4HANA Enterprise Management for Professional Use: SAP tarafından desteklenen operasyonel rolleri ve sistem yönetimi / yönetim rollerini gerçekleştirmesi için yetkilendirilmiş bir adlandırılmış kullanıcıdır. SAP Sistem yöneticileri, sistemde onay veren yöneticiler ve sistemde yüklü operasyonel işlem yapan ( muhasebe gibi) kullanıcılar için önerilir. Son kullanıcılar için en pahalı lisanstır, bu sebeple kullanıcılara atanırken dikkatli olmak gerekir.Professional user functional user haklarını da içerir.
  • S/4HANA Enterprise Management for Functional Use: Productivity use lisansın sahip olduğu tüm haklara sahiptir.  Bu lisansa sahip kullanıcılar, productivity user  tipine göre sistemi biraz daha aktif kullanan kullanıcılardır.Ar-Ge, Kalite kontrol, anaveri uzmanları gibi kullanıcılara verilebilir.
  • S/4HANA Enterprise Management for Productivity Use: En Temel kullanıcı lisans tipidir, lisans ücreti de ona göre belirlenmiştir. Stok yönetimi, depo yönetimi, Fiziksel envanter,Duran varlık yönetimi, üretim insan kaynakları ve Satın alma talebi açabilmek gibi en temel kullanıcı ihtiyaçları için atanan lisans tipidir. Sisteme en az giren ve sistemi en az yoran kullanıcılar için kullanılır demek belki de en doğrusu Örnek olarak, depo ve üretim personeller, sadece talep açan personeller belki de en doğru kullanım örneği olacaktır.
  • S/4HANA Developer access: Lisanslı Yazılımda Değişiklik ve/veya Eklentiler yapılması amacıyla lisanslı Yazılımla birlikte sağlanan geliştirme araçlarına erişim yetkisi olan bir Adlandırılmış Kullanıcıdır. SAP Developer User ayrıca SAP productivity User için verilen yetkilere de sahiptir. 

SAP gibi bir çok sektörde kullanılan bir ürünün lisans tiplerinin tamamını bir yazıda ele almak imkansız. Bunlara ek olarak, retail user, Real estate management user gibi ürün ya da modül bazlı kullanıcı lisans tipleri de bulunmaktadır.

Further Reading 1

Further Reading 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 − two =