Cumartesi, Temmuz 13, 2024
SAP Kariyer

SAP Danışmanı Maaş

Bana iletilen soruların büyük bir oranı  SAP danışmanı maaşı konusunda. Gözlemlediğim kadarıyla genç arkadaşlar daha işe başlamadan kısa ve orta vadede ne kadar maaş alacaklarını merak ediyorlar. Daha başlanmayan bir yolculukta nereye nasıl varacağınızı kimse öngöremez. Bu işe başlayıp ilk altı ayda işten ayrılan kişilerin yüzdesi oldukça yüksek. Yani her junior danışman yıllarca sektörde kalmıyor. Birlikte danışmanlık yaptığım arkadaşlarımdan bambaşka sektörlere geçen bir çok arkadaşım var. Devam edilmesi durumunda da çok fazla parametre var. Bir iki sene içinde çok hızlı ilerleyen dahi arkadaşlar var, ama bu binde bir gibi bir oran belki de. Örnek olarak, Junior olarak girdiği projeyi sürükleyip, kendinden çok daha kıdemli danışmanları geçen bir profilin kariyerinde hızlıca yükseldiğine şahit oldum, ama bu çok istisnai bir durum, hemen ben de çok zekiyim diye düşünmeyin. Bununla birlikte normalin iki katı junior seviyesinde kalıp, bu sürede maaşında büyük bir artış olmayan danışmanlar da olabiliyor.

Bununla birlikte, danışmanlık firmasında bir süre çalıştıktan sonra  müşteri tarafına geçen ve kariyerinde hızlıca yükselen yöneticiler de azınsanmayacak derecede.2000’li yılların başında danışmanlık yapıp, şu anda CIO görevini başarıyla yürüten çok fazla örnek var. Diğer taraftan da, Türkiye’de faaliyet gösteren küresel bir firmada 90’larda tamamlanan SAP projesinde yetişen ve proje döneminde yetiştirdiği juniorları şu anki büyük SAP danışmanlık şirketlerin sahibi olan, kendisi de hala aynı şirkette aynı görevde olan SAP profesyoneliyle de tanışmıştım.

Alternatif olarak, bu işe Türkiye’de başladıktan sonra Orta Doğu ya da Avrupa’da freelance ya da kadrolu danışmanlık yapan danışmanlar da azınsanmayacak derecede. Özellikle son iki yılda çok fazla bu şekilde SAP Danışman göçü olduğunu söyleyebiliriz. Yurtdışı düşünen gençler için, SAP gibi küresel bir ürün bilgisi oldukça avantaj sağlayabilir.

Özetle, SAP kıdemli danışmanlık, SAP proje yöneticisi, Freelance danışmanlık, müşteri tarafı, yurtdışı danışmanlık gibi bir çok farklı kariyer rotasına yönlenebilirsiniz ve hepsinin çalıştığınız kuruma, sizin bilgi ve deneyim düzeyinize, performansınıza ve biraz da şansınıza göre bir çok farklı maaş ya da gelir getirisi olacaktır. Bilişim sektöründe, özelikle son yıllarda diğer sektörler ortalamalarına göre daha fazla gelir getirdiği herkesin konuştuğu ve bildiği bir durum, tabii ki bu gelirlere ulaşabilmek için çok çalışmalı ve sabırlı olmalısınız. İşe girişte genelde asgari ücretten biraz fazla maaş alacağınızı bilmeniz önemli.

Benzer Yazı için https://sapuzman.com/sap-danismanligi-sap-proje-yoneticiligi-ve-sap-is-analistligi-hakkinda-tum-detaylar/

Kariyer.net maaş https://www.kariyer.net/pozisyonlar/sap+danismani/maas

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 + one =