Cumartesi, Temmuz 13, 2024
SAP Kariyer

Kimler SAP Danışmanı olabilir

Uzun yıllar SAP ekosistemin içinde biri olarak en sık karşılaştığım sorular, insanların mezun oldukları bölümü belirtip, hangi modül üzerinde çalışabilecekleri ve SAP danışmanı olabilmek için hangi bölüm diploması gerekiyor soruları. Öncelikle hangi bölüm sorusunun ilk akla gelen bölümler Bilgisayar mühendisliği, endüstri mühendisliği, işletme enformatiği, matematik mühendisliğidir.

  

Bilindiği üzere, SAP danışmanlığı sadece kod yazmaktan ibaret değildir. ABAP kodlamanın yanı sıra, modül danışmanlığı ve İş Zekası danışmanlıklarını da içerir. Bahsedilen bölümlerden mezunların, kişisel ilgi ve becerileri doğrultusunda farklı modüllere de yöneldiğini görebiliyoruz. Örnek olarak, Bilgisayar mühendisleri sadece kod yazmalı ve ABAP üzerine yoğunlaşmalı algısı olsa da, Bilgisayar mühendisi olup  İş zekası ya da SAP ERP modüllerine yönelen kişiler de azımsanmayacak derecede. Hatta danışmanlığı bırakıp satış tarafına geçenler de var. Bununla birlikte, endüstri mühendisliği gibi ilk bakışta SAP  lojistik modülleri için uygun görünen adaylar da ABAP ya da iş zekası tarafına yönelebildiğini görüyoruz. Benzer şekilde iş enformatiği ya da matematik mühendisleri hem SAP modülleri, hem ABAP hem de iş zekası kısmında karşımıza çıkıyor.

                                                                                                                                      

Denk geldiğim bölüm ve modül eşleşmelerini modüllerde karşılaşma sırasına göre belirtmek gerekirse;

              
 • Endüstri Mühendisliği : SAP Lojistik Modüller (PP, MM, SD), SAP HR,
 • Bilgisayar Mühendisliği: ABAP,  İş Zekası ( BI-BO)
 • Matematik Mühendisliği: ABAP,  İş Zekası ( BI-BO)
 • İşletme Enformatiği: SAP Lojistik ve Finansal Modüller, ABAP, İş Zekası ( BI-BO)
 • İktisati ve İdari Bilimler( İşletme, İktisat vb) : Finansal Modüller

Özetle, herkes SAP danışmanı olabilir. Bu iş lisans diplomasından çok kişisel ilgi alanı, becerileriler ve öğrenme azmiyle ilgili. Örnek vermek gerekirse, SAP danışmanı olarak görev yapan ya da SAP danışmanı olarak zamanında çalışmış ve hala ekosistemde yer alan ön lisans mezunu da doktora mezunu da kişiler var. Ancak, özellikle ülkemizin şartlarını düşünüldüğünde, İyi bir üniversiteden ve bölümden mezun olmak, mümkünse alanında ya da yönetsel alanda yüksek lisans yapmak size iş bulmakta ve iş yaparken bazı yetenekleri geliştirmenizde fayda sağlar. Bölümün yanı sıra, SAP dokümanları ingilizce olduğundan, ingilizceniz doküman okuyup anlayacak seviyede olmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen + nine =