Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Bilgi Teknolojileri

Uzaktan Çalışma

Bugünlerde herkesin gündemi corona virüsü ve covid 19 pandemisi. Çoğu birey ve fütüristler, bu salgın ( corona , covid 19) bittikten sonra hayatlarımızın bambaşka olacağını düşünüyor. Bazı konularda haklı olsalar da, dünyanın temel düzeninin temelinden değişeceğine ben şahsen inanmıyorum. Ama tabii ki hayatımıza getireceği bazı değişiklikler olacak.

Bu değişikliklerin çalışma hayatımıza en büyük etkisi belki de uzaktan çalışma olacak. Aslında global ve bazı yerli vizyoner firmalar bu fırsatı görmüştü ve uygulamaya geçirmişti. Diğer taraftan, özellikle eski usül patron şirketleri, değişime direnerek, bu tarz çalışmaya şiddetle karşı çıkıyorlardı. Ne kadar direnç gösterseniz de, hayat size ders vermeye devam ediyor ve şartlar sizi zoraki olarak değişime zorluyor. Uzaktan çalışma altyapıları, pandemi sürecinde firmaların ayakta kalabilmelerine çok büyük katkı sağladığını sanırım söyleyebiliriz. Tabii ki, direkt satış yapan firmalar, üretim firmaları vb firmalar uzaktan üretim yapamazlar, ama en azından uzaktan çalışabilenler ofise gelmediğinden firma içi riskler de azalmış oldu.

Peki nedir uzaktan çalışmanın avantajları:

Zaman Tasarrufu: ofise gitmek ve gelmek için harcadığınız zaman size kalır. Özellikle İstanbul’da ofise seyahat süreniz tek yön için ortalama otuz dakika desek, günde bir saat size ekstra zaman kazandırır.

Şirket kaynakları: şirketler servis, elektrik, ısınma, yemek gibi masraflarını, daha az personel ofise geldiğinden dolayı azaltmaktadır.

Verimlilik: ofiste sürekli olarak araya işler girer, özellikle destek departmanı iseniz sürekli soru sormaya gelen iş arkadaşlarınız olur. Sosyalleşmek için de sizin çalışmanızı bölenler elbette olacaktır. Evden çalıştığınızda bu araya girmeler çok daha az olacaktır.

Dezavantajlarını da sıralamak gerekirse:

Takip Edilebilirlik: Ekiplerin yaptıkları işi takip etmek, uzaktan çalışma sürecinde yan yana çalışmaktan daha az verimlidir.

Evdeki uygunluk: Özellikle evde çocuğunuz varsa, istediğiniz her an çalışamayabilirsiniz. Toplantıda bir anda çocuğunuz iş arkadaşlarınıza el sallayabilir.

Yan yana olamamak : Bir çok avantajı olsa da, bazen ekiple fiziken yan yana çalışmak,uzaktan çalışmaya göre çok daha verimli olabiliyor. Telefon ya da telekonferans ile bazı aktarımlar istenilen başarıya ulaşamayabilir.

Sosyalleşme: İnsan sosyal bir varlık. Evden ofis için bile olsa giyinip dışarı çıkmak, ofiste iş arkadaşları ile sohbet etmek, hafta sonu planlarını birbirine anlatmak hepimizin bir ihtiyacı. Uzun süre ofise gelinmemesi, en çok sosyalleştiğimiz insanlarla görüşememek anlamına da geliyor.

Uzaktan çalışmanın elbette avantaj ve dezavantajları var. Şu dönemde bunların hepsini zorunlu olarak tecrübe ediyoruz. Kısa vadede tabii ki ofissiz bir hayat kurulup, tüm çalışmalar evden yürütülemeyebilir, ama en azından hibrit bir model için zorunlu bir temel atılmış oldu ve firmalardaki bazı inanışlar değişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 + 15 =