Perşembe, Mayıs 30, 2024
SAP Kariyer

SAP Uzmanı ya da SAP Analisti nedir?

SAP danışmanlığı hakkında daha önce bir yazı yazmıştım. Tabii ki SAP danışmanlarının eşgüdüm içinde çalıştığı, SAP kullanan firmaların ilgili bölümlerinde çalışan uzman ya da analistler hakkında da yazı yazmak istedim. SAP uzmanları, SAP kullanan firmalarda,iş birimlerinden  gelen talep ve sorunlara birinci ve ikinci seviye destek veren, nitelik ya da nicelik anlamında karşılayamadığı talepleri de üçüncü seviyeye taşıyan profesyonellerdir. Genellikle şirketlerin bilgi işlem organizasyonlarının birer parçası olurlar. Bazıları danışmanlık kökenli( benim gibi) olurken, bazıları da direkt olarak bu pozisyonda SAP ekosistemine dahil olmuşlardır. Küçük bir kısmı da, SAP projelerinde anahtar kullanıcı ( key user) olarak görev aldıktan sonra, SAP departmanlarına dahil olmuşlardır.

Yönetilen işlerin büyüklüğü, ekip yapısına ve sayısı, kullanılan modüllerin çeşitliliği, kullanıcı sayısı gibi paremetreler çok büyük etken olmakla birlikte, genelde iki profilde çalışan vardır;

Uzman Kullanıcı (Power User): Bu tarz SAP uzmanları, genel hatalar hakkında bilgi sahibidirler, birinci ve ikinci seviye destek verebilirler. Değişiklik talepleri ve projeleri gerçekleştirmek için ise danışmana ihtiyaç duyarlar. Danışmanların yaptığı işin teknik detayına hakim olmadan, birim testleri yapıp ilgili kullanıcıya teste gönderir. Aynı işi, sürekli danışmana vermek onlar için pek sorun teşkil etmez, teknik olarak kendilerini geliştirmezler ya da geliştirmek istemezler. İş birimi ile danışmanlar arasındaki iletişimi sağlarlar. Süreç tasarımlarında, yapılacak değişikliklerin etki edebileceği noktaları öngörmekte zorlanırlar. Kodlarda hata ayıklama( debug) onlar için uzaya roket göndermek gibidir. Genellikle SAP tablolarına da hakim değillerdir.

Şirketiçi Danışman (Inhouse consultant): Bu profildeki uzmanlar genellikle danışmana sormadan önce sistemi detaylı şekilde inceler. Sistemin teknik altyapısına hakimdir. Danışmana yaptırdığı işleri kendi yapmasa da, yapılan işlerin detayına hakimdir. Tabii ki bazı durumlarda yanlış müdahalede bulunarak bazı sorunlara sebebiyet verebilir, ama bu durum şirket ve kendisi adına bir öğrenme olduğundan hoş görülmeli diye düşünüyorum. Bu tarz SAP uzmanları, özellikle danışman planının haftalık yapıldığı ve acil çözüm gerektiren konularda SAP ekiplerini ve kullanıcıları için oldukça değerlidir. Sağladıkları hızlı çözümler firmaya değer katmaktadır. Bununla birlikte, danışmanların ve danışman firmaların değişmesi durumunda sıfırlanan bilgiye karşılık, bu profiller şirkette istihdam edildiği sürece kurumsal hafızaya da katkıda bulunacaktır. Süreç ve teknik altyapıya hakim olduklarından, değişiklik taleplerini değerlendirirken  etkilenen noktaları öngörme yetisine sahiptirler.

Tabii ki profiller bu kadar siyah beyaz değil, bu iki profilin ortasında duran, işlerini biraz kendisi biraz da danışman destekli yapan analistler de var. Benim kanaatim, çoğunluk ilk grupta veya ara grupta, çok az SAP uzmanı Inhouse consultant olarak konumlandırılabilir durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × five =