Perşembe, Haziran 13, 2024
SAP

SAP CAR Nedir

Daha önceki yazılarda perakende ve SAP hakkında bilgiler verirken, perakende için sadece SAP’de her fonksiyonun olmadığını, bu özelliklerin bazılarını SAP CAR üzerinde bulunduğunu belirtmiştik. Peki nedir SAP CAR?

  SAP CAR (Customer Activity Repository ), SAP HANA gerçek zamanlı olarak POS ve E-ticaret işlemlerini işleyerek, Satış analitikleri, Envanter takibi ve talep tahminleme yapılmasını sağlayan bir platform. Peki ERP ve APO gibi tüm SAP ürünlerinde modüller olur, SAP CAR modüllerinin en önemlileri nelerdir?

  • POS Data Transfer and Audit: Adından da anlaşılacağı üzere, perakende mağazalardan gelen satış verilerinin yönetildiği modül. SAP zaten R3 zamanında bile bunu yapıyordu, ne gerek vardı diyebilirsiniz ama bu verilerin gerçek zamanlı işlenmesi, perakendenin ihtiyacı olan anlık doğru stok ve satış bilgilerinin alınabilmesini sağlıyor. Eskiden gün sonunda satışlar işlenir ve stoklar düşerdi.
  • Unified Demand Forecast (UDF): SAP CAR içerisindeki talep modelleme ve tahminlemenin yapıldığı modüldür. Aslında perakende için belki de en önemli modüllerden biri olduğunu düşünüyorum. Ülkemizdeki CAR projelerinde bu modül etkin kullanılıyor mu açıkçası benim de en çok merak ettiğim konu.
  • Omnichannel Promotion Pricing (OPP):  Tüm satış kanallarındaki ( POS, Web,Tele,Mobil) tüm ürünler için satış fiyatlandırma ve  promosyon detaylarını içeren modüldür. Ülkemizde uygulanan fantastik bazı promosyonlar out of the box şekilde olmayabileceğini düşünüyorum.

Peki bir firma neden SAP CAR Kullanmalı?

  • Gerçek Zamanlı Oluşu: Satış verilerinin farklı platformlardan eş zamanlı gelmesi, aslında tüm platformlar için gerekli stok ve satış miktarının tek bir merkezden verilebilmesini sağlamaktadır.
  • Granüler olma: Hana sayesinde, tüm işlemler en küçük detayına kadar tutulur ve gerektiğinde hızlıca raporlanabilir.
  • Tahminleme: Yukarıda bahsedilen UDF uzun yılların birikimi ile elde edilen yöntemlerle daha gerçekçi tahminleme yapmanızı sağlar.
  • Omnichannel Desteği: OPP ile tüm kanal fiyat ve promosyonlarınızı yönetirken, aynı zamanda CAR üzerinde tüm satış verileriniz anlık olarak tutulduğunu söylemiştik. Aynı zamanda anlık stok satış verileri sayesinde, e-ticaret müşterisini mağazaya yönlendirme ya da bir mağaza müşterisini stoğu olan başka mağazaya yönlendirme ya da oradan ürünü adresine yollama gibi birçok  omnichannel senaryosu gerçekleştirilebilir.
  • Gerçek Zamanlı Raporlar: Hazır sorguları ile hızlı şekilde raporlar alabilirsiniz.

Ek Okuma1

Ek okuma 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight + one =