Cumartesi, Mart 2, 2024
Bilgi Teknolojileri

İş Akışı Yazılımları

Firmalar dijitalleşmenin önemini ve kazanımlarını gördükçe, iş akışlarını da elektronik olarak yapmak istediler. Örnek vermek gerekirse, fatura onaylarını gelen faturayı bastırıp arkasına imza atmak yerine, online bir platformda, önceden belirlenen kurallara göre yapmak ve takip etmek daha kolay ve izlenebilirdi. Firmalar hızlıca bu süreçleri tasarlayıp uygulamak istediler, ama tabii ki hangi platformda yapacaklarını bilemediler. Genellikle ERP en yaygın yazılım olduğu için, bu akışları ERP’de yapmak istediler, ama pek başarılı olamadılar.Çünkü çoğu ERP client mantığında çalıştığı için, daha web tabanlı bir platform gerekti ve ek kullanıcılar büyük maliyet getirdi. SAP Portal, web dynpro(rahmetli), Fiori ile web arayüzleri sunsa dahi, bu arayüzlerin her zaman geliştirme ve toplam sahip olma maliyetleri yüksek oldu.

  Firmalar için, web tabanlı, kolayca form oluşturup süreç tasarlayabilecekleri iş akışı platformu bence ülkemizde Bimser‘in Eba çözümü.Birden fazla firmada bizzat kullandım, zaten özellikle perakende sektöründeki birçok firmada iş akışıları bu çözüm ile hızlıca geliştirilip devreye alınmış durumda. Ayrıca, direkt firma ile çalışma opsiyonunun yanı sıra, partner ekosisteminden de direkt faydalanabileceğiniz bir ürün. Yani tek bir yazılım şirketine bağlı kalmadan ürünü yaşatabilir ve üzerine yeni özellikler ekleyebilirsiniz.

  Peki hangi süreçleri bu iş akış platformuna taşıyabilirsiniz? Aslında burası ihtiyaç ve hayal gücü ile sınırlı. Yukarıda bahsettiğim gibi fatura onaylarından talep onaylarına, masraf formlarından seyahat taleplerine, araç taleplerinden avans talebine, mağaza ziyaretinden mağaza denetimine  kadar birçok süreci iş akış platformlarında tasarlamanız mümkün.Belki de ürünü sadece iş akışı olarak kısıtlamak doğru değil, çünkü ihtiyaca göre onaya ya da herhangi bir akışa sahip olmayan basit formlar düzenlenip devreye alınabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 1 =