Perşembe, Haziran 13, 2024
Perakende

Perakende

SAP danışmanı geçmişim sayesinde, birçok sektörde iş yapma fırsatı buldum. SAP projesi yaptığım sektörlerden ilk aklıma gelenler:

• Üretim
• İlaç
• Mobilya
• Hızlı Tüketim
• İnşaat
• Otomotiv
• Kimya
• Enerji

Her sektörün kendine has dinamikleri ve özellikleri mevcut. Örneğin ilaçta GxP uygulanır, projeler daha profesyonel şekilde takip edilir, üründeki en ufak detaylar bile oldukça kritiktir. Hızlı tüketimde üretim ve planlamaya özen gösterilir, ama sonrasında bunun farklı lokasyonlara ve distribütörlere dağıtımı, primler ve fiyatlandırmalar daha fazla önem arz eder. Otomotivde JIT ve sıfır stok gibi kavramları duyarsınız.

Perakende ise benim gördüğüm sektörlerden oldukça farklı dinamiklere ve özelliklere sahip. Perakende diğer sektörlerden hızıyla ve süreçleri ile tamamen ayrılmaktadır. Alınan kararlar hızlıca alınmalı, hızlıca uygulanmalı ve sonuçları da hızlıca değerlendirilmeli ve eğer gerekiyorsa yeni kararlar alınıp tekrar hızlıca uygulanmalı. Diğer sektörlerde hafta içi yüksek, hafta sonları ise genelde düşük tempoluyken, perakende hafta içleri yüksek tempoda, hafta sonları ise bazen daha da yüksek tempoda çalışma gerektirebilir. Diğer sektörler genelde aracı kurumlarla, distribütörlerle çalışır, perakende ise direkt olarak son müşteriye dokunur. Distribütörünüz profesyonel bir firmayken, perakende müşteriniz verdiği paranın tam hakkını isteyen bir tüketicidir. Aracı kurum sizi beğenmezse profesyonel ilişkiler dahilinde sorunlar çözülebilir ya da aynı ürünü aynı fiyata başka bir aracı kurumla piyasaya sürebilirsiniz, ama perakendede her müşteri çok değerlidir ve memnun edilmelidir. Aracı kurumunuza ürünlerinizi birkaç saat geç götürmeniz tolere edilebilir, ama mağazaya gelen müşteri ürünü bulamazsa tekrar geri gelmez ya da sitenizde ürünü bulamazsa ya da stoğu yoksa başka siteden temin eder.

Özetle perakende, talepleri ve beklentileri sürekli değişen nihai müşteriyi memnun etmek üzerine ona alternatifler sunmayı, sorunları müşteri bilmeden çözmeyi gerektiren ve satış sonrasında da müşteriye destek olunması gereken bir sektör. Dünya sürekli değişirken sektörler ve süreçler de sürekli değişir, bu değişim de çok iyi değerlendirilmeli ve planlanmalıdır. Detaylı sektörel analiz aşağıda linkte mevcut.

KPMG Perakende 2018

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen + 5 =