Cuma, Temmuz 12, 2024
SAP Kariyer

SAP Eğitimi

Genç arkadaşlar sürekli kendilerini geliştirmek adına sap eğitimleri hakkında sorular yöneltiyorlar. Öncelikle bu farkındalığın olması kendileri adına büyük bir kazanç olduğunu düşünüyorum. Sap gibi çok detaylı bir program evde oturup öğrenebileceğiniz bir şey değil tabii ki.

En iyi sap öğrenme yöntemi bence kesinlikle sap projesinde görev almak. Projede sizden talep edilen süreçleri öğrenip, sistemde bu süreçlerin nasıl takip edildiğini görmek size çok şey kazandıracaktır. Ama bir proje yaptıktan sonra ben oldum demek biraz iddialı bir söylem, farklı sektörlerde farklı büyüklükte firmalarda daha görmeniz gereken çok şey var. Bir diğer durum da bir modülde 3-4 ay çalıştıktan sonra bir modül daha öğrenmek isteyenler var, ki bence çok erken.

Diğer bir yöntem de doküman okumaktır. Son zamanlarda Türkçe kaynak sayısı artmasına rağmen, SAP standart İngilizce dokümanlarını okumak daha faydalı olabilir ingilizce seviyeniz yeterli ise. Tabii ki süreç bilmeden doküman okumanın verimi biraz daha düşüktür ama en azından sistemsel bilginizin artmasını sağlar. SAP sertifika sınavları da bu dokümanlardaki bilgiler üzerinden yapılmaktadır. İngilizceniz yeteri seviyede değilse artık bir çok türkçe kaynak mevcut, bunları temin edip kendinizi geliştirebilirsiniz.

Son yöntem ise özel bir kuruluş aracılığıyla SAP eğitimi almaktır. Bu eğitimleri ikiye ayırabiliriz;

SAP Kullanıcı eğitimi: Sap kullanımı ile ilgili eğitimdir, size danışmanlık yolunda pek hizmet etmez, ama ekranlara aşina olmanızı sağlar. Örnek vermek gerekirse, FI kullanım eğitimi alırsanız SAP ekranlarını, nasıl fatura girileceği gibi süreçleri öğrenirsiniz ama sistemin arka tarafta nasıl uyarlandığı hakkında pek bilginiz olmayacaktır.

SAP Danışman eğitimi: Kullanıcı eğitimine göre daha detaylı ve uzun sürelidir. Kullanıcı Ekranları ve uyarlama tarafı hakkında detaylıca( programa göre değişebilir ) bilgi verilir. Size danışman olabilmeniz için gerekli temel bilgi sağlanır. Bu eğitimler kullanıcı eğitimlerine göre daha ileri seviyededir ve daha fazla bilgi verir, bu sebeple de daha uzun süreler eğitim almanız gerekmektedir.

Özetle, ister ticari bir eğitimle, ister senior danışmanınızdan, ister kendiniz doküman ile çalışın, edindiğiniz bilgiler teorik bilgilerdir ve bu bilgileri nasıl ve nerede kullanacağınızı öğrenmeniz gerekmektedir. Bu da sadece proje yaparak gerçekleşebilir. Ama henüz projeye gitmiyor ya da bir firmada çalışmıyorsanız zamanınızı doğru değerlendirmek adına teorik eğitim yöntemlerini seçerek kendinizi önümüzdeki projelere daha iyi hazırlayabilirsiniz.

Konuyla ilgili diğer yazılar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × five =