Perşembe, Nisan 18, 2024
SAP

SAP Leonardo Nedir Ya da Ne Değildir

 SAP ekosisteminde son yılların popüler konusu SAP Leonardo. SAP etkinliklerinde ve SAP yol haritasında da sıkça SAP Leonardo’ya atıfta bulunuldu. Leonardo gerçekte beklenenin ve daha doğrusu bililenin aksine, ücret karşılığı alıp size bir hizmet sunacak bir yazılım ya da bir ürün değil. Aslında SAP bu tanımı daha çok, SAP’nin yıllardır edindiği sektör ve iş süreçleri tecrübelerini yeni teknolojilerle beraber harmanlanması ve firmaya fayda sunacak dijitalleşme süreçleri için gerekli inovasyonlarda kullanımı için uyguladığı yaklaşım  olarak özetlemektedir.  Herkesin bildiği bu bütünleşik teknolojilerin başlıcalarını sıralayacak olursak:

  • IoT
  • Machine Learning
  • Blockchain
  • Big Data

  Yani, SAP müşteri temsilcinizi arayıp, biz bir Leonardo Projesi yapmak istiyoruz, lisans maliyetimiz nedir ya da bu proje için ne kadarlık bir iş gücü kaynağı  öngörüyorsunuz gibi sorular sormak aslında pek doğru değil. SAP sizden bir projeyle gelmenizi değil, neye ihtiyacınız olduğunu ya da nerelerde sorun/darboğaz yaşadığınızı analiz etmenizi bekliyor.  Siz ihtiyacınızı ilettikten sonra da SAP’nin  best practise bilgisi ve elindeki yeni trend teknolojileri harmanlayıp, size uygun çözümler sunması beklenir. Bu şekilde Leonardo yaklaşımı uygulanmış olacaktır.

Bu konuda bir proje yapmak istiyorsanız, aşağıdaki blog yazısı, proje ekibi ve proje adımları ve proje paydaşlarının görevlerini anlayabilmeniz için size yardımcı olabilir.

https://blogs.sap.com/2018/04/24/sap-leonardo-project-all-you-need-to-know/

Konu hakkında daha fazla bilgi ve örnek bir uygulama istiyorsanız da aşağıdaki makaleyi okuyabilirsiniz.

https://www.linkedin.com/pulse/asl%C4%B1nda-sap-leonardo-nedir-sarhan-polatates/

Hana değerlendirme yazısı için:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 + two =