Perşembe, Haziran 13, 2024
Proje Yönetimi

Proje ve Proje Yönetimi Nedir

Proje, tanım olarak, belirli bir başlangıç ve bitiş hedefi olan, amacı, kapsamı ve bütçesi açıkça belirtilmiş ve bir defaya mahsus gerçekleştirilen aktiviteler bütünüdür. Bu tanımda en çok karşılaşılan zorluk, operasyonel işlerin bir defalık olmamalarına rağmen proje olarak değerlendirilmek istenmesidir. Projeye örnek vermek gerekirse, yeni bir yazılımın şirkete kazandırılması, bir yapı firması tarafından yeni bir ev inşa edilmesi, büyük bir banka tarafından yeni bir banka şubesinin açılması, bir perakende firmasının yeni bir mağaza açması gibi örnekler verilebilir.

Proje  yönetimi ise, belirli bir projenin hedef ve amaçlarına ulaşıp bitirilmesi için kaynakların planlanması, organize edilmesi, tedarik edilmesi ve yönetilmesi disiplinidir(wiki).Proje yönetiminde beklenen en büyük efor, proje hedef ve amaçlarına ulaşmaya çalışırken önceden belirlenmiş proje kısıtlarının da dışına çıkmamaktadır.Tipik proje kısıtları kapsam, zaman ve bütçedir. Bu üç kısıtın içinde tabii ki ortaya çıkacak ürünün kalite dengesi de bulunmaktadır. Bu üç kısıt en büyük sorun gibi görülse de, en büyük sorun proje paydaşları arasında çıkan anlaşmazlıkları doğru kişilere eskale etmek ya da çözmektir. Bununla birlikte, zaman ve kaynak kısıtlarına karşın, paydaşların sonsuz isteklerini yerine getirmek imkansız olduğundan, paydaşların beklentileri ve istekleri doğru şekilde yönlendirilmelidir.

İş hayatında artık çoğu pozisyon, belki farkında bile olmadan, birçok proje yönetiyor. Sadece bazı projelerin kapsamları çok dar ya da çok düşük bütçeli olabiliyor. Büyük projeler için daha tecrübeli proje yöneticileri atanırken, daha sıradan projeler için daha az tecrübeli proje yöneticileri atanması normal bir durum olmalıdır.

Projeler sadece iş hayatımızda karşımıza çıkmıyor, aslında özel hayatımızda da birçok projeyi yürütüyoruz. Örnek vermek gerekirse, genellikle kadın proje yöneticilerinin atandığı evlilikleri proje olarak görebilirsiniz. Ya da yaz tatiliniz bile ufak bir proje, çünkü bütçesi var, zamanı planlanmış ve tatile her zaman gidilmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 3 =