Perşembe, Mayıs 30, 2024
Proje Yönetimi

Remote – Uzaktan Projeler

Dünya ve iş dünyası hızla değişirken, pandemi süreci de bu değişime belki de katalizör oldu. Ülkemizde ve yurtdışında bir çok firma artık uzaktan çalışmayı normalleştirdi ya da çalışanlarına opsiyon olarak sundu. Birçok firma da hibrit çalışma modeli denilen, yarı zamanlı ofis ve yarı zamanlı uzaktan çalışma metodlarını kalıcı olarak devreye aldı. Hatta firmalar bu durumu fırsata çevirip, ofislerini kapattılar ya da küçülttüler.

Projeler ve özellikle yazılım projeleri de bu durumdan etkilendi. On yıl önce yurtiçindeki projeler genelde tüm çalışma günlerinde müşteri lokasyonunda proje ekibi hazır bulunurdu ve çalışmalar müşteri ofisinde yapılırdı. Çok uluslu firmalar ve son yıllarda yurtiçi projelerde gözlemlendiğimiz kadarıyla da, projenin analiz ve testleri müşteri konumunda yapılmaya, geliştirme fazı ise genelde uzaktan yapılmaya başlanmıştı.

Pandemi sonrası ise artık tamamen uzaktan yürütülen projeleri gözlemleyebiliyoruz. Bu durumu eski çalışma yöntemleriyle kıyaslarsak:

Avantajları:

  • Maliyet: Projelerdeki seyahat, konaklama ve yemek masrafları oldukça düştü.Bu durumun proje bütçesine katkısı azımsanmayacak derecede. Özellikle şehirdışı/yurtdışı projeler için.
  • Verimlilik: Sabah erken saatlerde uçağa yetişen proje paydaşlarının hem mesai sürelerinin bir kısmı yolda geçiyordu, hem de erken saatlerdeki bu seyahatler proje ekibinin yoruyordu. Seyahatlerin azalmasıyla birlikte mesainin ilk saatinde uykusunu almış bir ekiple toplantı yapmak eskiye göre çok daha verimli.

Dezavantajları:

  • Yerinde Analiz eksikliği: Özellikle üretim, lojistik gibi süreçlerde yapılan işi yerinde analiz etmek ve sözlü anlatılan süreçleri yerinde görmek oldukça değerli. Hiç fiziken görülmeyen bir işi analiz edip tasarlamak zorlayıcı ve hataya meyillidir.
  • Proje Sinerjisi: Fiziken bir araya gelmeyen ekiplerin arasında sinerji oluşturmak oldukça zor bir durum. Burada özellikle proje yöneticilerine ve ekip liderlerine ek efor getirebilir bu durum. Uzaktan yapılan projelerde proje paydaşlarının öğlen birlikte yemek yeyip sosyalleşmesi gibi bir durum ne yazık ki pek mümkün değil.
  • İş Takibi: Fiziken aynı yerde olmadığınız kişileri takip etmek ve yönlendirmek, yan yana olmaya kıyasla çok daha zor olacaktır. Özellikle ülkemizde bazı profesyoneller ne yazık ki takip edilmediği anda performansını düşürme eğilimindedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × one =